آشنایی با بازار فارکس، فرصت های سرمایه گذاری کم ریسک و درآمد ثابت ارزی

فارکس؛ تهدید یا فرصت؟

امروزه با توجه شرایطی که در جهان حاکم است، همه مردم جهان درگیر این موضوع هستند که کدام راه بهترین و مطمئن ترین راه برای پول در آوردن است؟!!!
اگر واقع بینانه نگاه کنیم هیچ شغلی در دنیا وجود ندارد که بدون ریسک، مطمئن و همیشگی باشد! 
اگر حوادث غیر طبیعی مانند جنگ و معادلات سیاسی و منطقه ای کشورها را کنار بگذاریم حتی به طور مثال یک حادثه طبیعی مانند یک ویروس کشنده یا یک زلزله یا سیل هم می تواند تمام سرمایه گذاری گروهی را از بین ببرد!
پس بنابراین لزوماً تمام سرمایه گذاری ها نتیجه بخش نیستند و همگی به میزانی دارای ریسک و در معرض خطر از دست رفتن سرمایه هستند! اما بهرحال زندگی در جریان است و باید اهداف زندگی را مشخص نمود و سعی کرد بهترین انتخاب را انجام داد.
خب بهتر است از بحث دور نشویم! به طور ساده فرض کنید یک میلیارد دلار در فاصله ۱۰۰ متری شما وجود دارد، اما برای رسیدن به این میزان پول باید از یک میدان پر از مین گذر کنید، بازار فارکس به مثال یک میدان پر از مین است که گاهاً یک اشتباه کوچک میتواند تمام سرمایه شما را به باد دهد! 
حالا این میان افرادی با تخصص بسیار و با آزمون و خطای زیاد توانسته اند از این میدان مین عبور کنند، حالا شما اگر جا پای آن ها بگذارید و تا انتهای مسیر همراه آن ها باشید “شاید” بتوانید از میدان مین به سلامت عبور کنید! البته ممکن است بپرسید چرا دیگر ” شاید“؟!!!
بله شاید به سلامت عبور کنید! چون حتی اگر میدان مین را شناسایی کرده باشید و مین ها را خنثی کرده باشید باید مراقب تک تیراندازهای دشمن باشید! بانک ها و بروکرها و غول های مالی دنیا که نمی خواهند شما پیشروی کنید و دستتان به آن پول برسد! 
 امیدوارم کاملاً متوجه ریسک بسیار بالای این بازار شده باشید!

اما اگر شما بتوانید یک تریدر خوب شوید و در بازار فارکس درآمد کسب نمایید، قطعاً آینده ای تضمین شده و ایده آل در هر کشوری خواهید داشت! و عملاً سود بسیاری را کسب خواهید نمود!!! 

با تمام این تفاسیر و مثال ها هنوز عده ای هستند که انسان های ریسک پذیری هستند و البته تجربه نشان داده افراد ریسک پذیر بالاخره در یک جایی به هدف خود می رسند، چون همیشه در حال تلاش برای بهتر شدن و پیشرفت هستند.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا اگر احساس می کنید که انسان ریسک پذیری هستید و می خواهید تحقیقات بیشتری انجام دهید در ادامه با ما همراه باشید.

فارکس چیست؟

بازار تبادل ارزهای خارجی که به اختصار Forex یا FX نامیده می‌شود، برگرفته از عبارت Foreign Exchange Market است. فارکس بر خلاف بورس هیچ بازار فیزیکی متمرکزی ندارد، اما مراکز عمده معاملات ارزی در جهان انگلستان، آمریکا و ژاپن می‌باشند. بازار جهانی ارز از سال ۱۹۷۱ به صورت منسجم یافته شکل گرفت و از سال ۱۹۹۸ با توجه به پیشرفت تکنولوژی، روند رشد و توسعه آن آغاز شد. دو رویداد بزرگ تاریخی نقش مهمی در ایجاد و گسترش بازار فارکس داشتند؛ استاندارد طلا و سیستم برتون وودز. داد ‌و ‌ستد در این بازار، به معنی تبدیل یک ارز به ارزی دیگر با نرخی مشخص است. ضریب تبادل، در یک سیستم آزاد و بر اساس میزان عرضه و تقاضا میان معامله‌ گران در سرتاسر دنیا تعیین می‌شود. نرخ مبادلات ارزی در بازار فارکس به عنوان مرجعی برای انجام معاملات بین المللی در تمام زمینه‌های اقتصادی مربوطه است. فعالان اصلی بازار ارز عبارتند از: بانک‌های مرکزی، موسسات مالی بزرگ، بانک‌های تجاری، شرکت‌های سرمایه گذاری، صرافی‌ها و سفته بازان حقیقی.

 

نحوه معاملات در فارکس چگونه است؟

معاملات در فارکس همیشه به‌صورت جفت ارز است. یعنی وقتی شما در بازار فارکس ارزی را خریداری می‌کنید، در همان لحظه ارز دیگری را فروخته‌اید. 
اگر شما تا به حال به خارج از کشور سفر کرده باشید حتما پول خود را به ارز دیگری مبادله کرده اید یا به بیان دیگری یک تراکنش فارکس انجام داده اید. برای مثال اگر می خواهید به فرانسه سفر کنید باید ریال خود را بدهید و در ازای آن یورو دریافت کنید. ارزش هر کدام از این ارزها بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می شود و این عرضه و تقاضا تعیین می کند که شما در مقابل ۱ یورو باید چه میزان ریال پرداخت کنید. این میزان هر لحظه در حال تغییر است.

به‌طور مثال:
وقتی شخصی جفت‌ارز یورو به دلار(EUR/USD) را در قیمت ۱.۰۸۳۰ خریداری می‌کند، به این معنی است که ۱.۰۸۳۰ دلار هزینه کرده تا بتواند ۱ یورو خریداری کند.
در بازار فارکس گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران فعالیت کرده که به اصطلاح بازیگران بازار فارکس نیز نامیده می‌شوند. این سرمایه‌گذاران از قشرهای مختلف کشورهای مختلف از سرمایه‌گذاران خورد تا سرمایه‌گذاران کلان و حتی بانک‌های مرکزی کشورهای دنیا را تشکیل می‌دهند. این سرمایه‌گذاران با انگیزه‌های کاملاً مختلفی در این بازار به معامله می‌پردازند که در نهایت همگی به‌دنبال کسب سود از این بازار هستند.
مجموع همه این اهداف، بدان معنی است که تبادل ارز در بازار فارکس تنها با هدف سفته‌بازی نیست و در حقیقت هرکدام از فعالان در این مارکت، به نوعی نقش خود را ایفا می‌کنند و به همان مقدار تاثیرگذار هستند.
اصولا فارکس بازار پر نوسانی هست و از طرفی دیگر علاوه بر تمام نوساناتی که دارد، بازار امنی هست. امنیت به این معنا که شما در جفت ارزها کمتر حرکات غیر قابل تصور میبینید، ارزی را نداریم که یک شبه نابود شود.ولی سایر دارایی ها این ویژگی را دارند.پس بازار فارکس بازار امنی هست.

جفت ارزها با نماد اختصاری (ISO) دو ارز مشخص می‌شوند مانند:

 • EUR/USD (میزان برابری یورو در مقابل دلار)

 • GBP/USD (میزان برابری پوند در مقابل دلار)

 • USD/CHF (میزان برابری دلار در مقابل فرانک سوئیس)

 • USD/JPY (میزان برابری دلار در مقابل ین ژاپن)

از خصوصیات منحصربه‌فرد فارکس کارکرد ۲۴ ساعته و ساختار غیرمتمرکز آن است. یعنی از روز دوشنبه تا پایان روز جمعه، امکان تبادلات شبانه‌روزی وجود دارد.
حجم تبادلات در زمان‌های مختلف بستگی به ساعت کاری کشورهای مشارکت‌کننده در فارکس دارد. ارزها در بزرگ‌ترین بورس‌های سهام و بازارهای سرتاسر جهان معامله می‌شوند. در زوریخ، هنگ‌کنگ، نیویورک، توکیو، فرانکفورت، لندن، سیدنی و پاریس.
هرگاه بازار در ایالات‌متحده بسته شود، روز کاری در توکیو و هنگ‌کنگ شروع می‌­شود.
انعطاف زمان کار را برای معامله‌­گرانی که برنامۀ کاری پرمشغله‌ای دارند راحت کرده و لازم نیست آن‌ها نگران ساعات باز و بسته شدن بازار باشند و در هر ساعتی می‌توانند معاملات خود را انجام دهند.

 

ارز پایه و ارز متقابل در بازار فارکس چیست؟

 وقتی شما میخواهید در بازار فارکس ارزی را مبادله کنید، در حقیقت دارید یک ارز را در برابر ارز دیگری مقایسه میکنید.
مثلا یورو را در برابر دلار مقایسه میکنید.
EUR/USD>>>>1.13
یعنی به ازای هر یک یورو ما یک دلار و سیزده سنت دریافت میکنیم.
یا مثلاً
پوند در برابر دلار
GBP/USD>>>> 1.3000
به معنی اینکه هر یک پوند برابر یک دلار و سی سنت

و حالا کدام یک ارز پایه هستند و کدام یک ارز متقابل؟

همیشه ارز اول ارز پایه هست و ارز دوم ارز متقابل

یا به عبارتی دیگر ارز اول Base currency و ارز دوم quote currency  هست.

ارز پایه در حقیقت ارزی است که مبنای آن یک هست.

انواع ارزها در بازار فارکس کدامند؟

در بازار فارکس صدها جفت ارز وجود دارد که معامله گران میتوانند آن ها را معامله کنند و روی آن ها سرمایه گذاری کنند.

تعدادی از این جفت ارزها حجم زیادی دارند و تعدادی دیگر نه، تعدادی مشهورتر هستند و تعدادی دیگر نه.

مثلا محبوبیت جفت ارز پوند دلار را با جفت ارز یوان چین روبل روسیه مقایسه کنیم. قطعا پوند دلار بسیار محبوبتر و مشهورتر است و مردمان زیادی در آن معامله میکنند.

دسته بندی جفت ارزها

 • جفت ارزهای اصلی (Majors)

 • جفت ارزهای فرعی یا کراس (Minors)

 • جفت ارزهای نوظهور، ناشناس یا اگزوتیک‌ها (Exotic)

 همانطوری که میبینید جفت ارزها به سه دسته اصلی، کراس و نوظهور تقسیم میشوند که هرکدام زیر مجموعه های زیاد و مهمی دارند.

حتما برایتان که فرق این جفت ارزها چیست و از چه ارزهای تشکیلی شده اند؟

مثلا EUR/USD جفت ارز اصلی هست یا نه؟
GBP/USD  چطور؟
USD/JPY ؟
به طور خلاصه به تمامی برابری ارزی مهمی که دلار آمریکا یک طرف آن باشد جفت ارزهای اصلی میگویند.
دلار آمریکا قوی ترین ارز موجود در جهان با نقد شوندگی فوق العاده است. این مطلب باعث شده دلار آمریکا پایه بازارهای مالی بین المللی باشد.

جفت ارزهای کراس

جفت ارزهایی مانند EUR/GBP, EUR/CHF,GPB/JPY و… که دلار آمریکا در آن نیست اما حاصل برابری ارزهای بزرگ دنیا هستند جفت ارز کراس میگویند.

مهم ترین جفت ارز کراس جفت ارز EUR/GBP هست که بسیار نقش مهم و حیاتی ای را در بازار اقتصاد دنیا ایفا میکند.

جفت ارزهای فرعی و یا نوظهور

جفت ارزهایی که در بازار فارکس معاملات کمتری در آن ها صورت میگیرد و جفت ارزهای حائز اهمیتی نیستند در اقتصاد دنیا، جفت ارزهای فرعی میگویند.

برابری ارزهایی مانند روبل، کرن، روپیه، دینار، لیر، پزو و… با دلار آمریکا جفت ارزهای فرعی و یا نوظهور را تشکیل میدهند که آنچنان حجم زیادی را در بازار جهانی ندارند.

 

هزینه های معاملاتی در بازار فارکس چیست؟

هزینه‌های معاملاتی فارکس نسبت به بازارهای موازی، کمتر است.
بطور کلی اصلی ترین هزینه شما در معاملات جفت ارزها، همان کارمزد اختلاف نرخ خرید و فروش یا اسپرد (Spread) می‌باشد.
در کنار این، مفهوم دیگری به نام کمیسیون (Commission) وجود دارد که بر اساس نماد، میزان نقدینگی حساب و حجم مبادلات، مبلغ ناچیزی از حساب شما کسر خواهد شد.
 سوآپ (Swap) نیز به مبلغی گفته می‌شود که در صورت باز ماندن معامله در روز بعد بر اساس تفاوت نرخ بهره ارز یا دارایی پایه، به حساب شما واریز یا از حسابتان کسر خواهد شد.
بطور کلی هزینه‌های معاملاتی در بازار فارکس بین کارگزاران مختلف، کاملاً متفاوت است و این شرکت‌ها برای حفظ و جذب مشتریان بیشتر، تمهیدات تخفیفی مختلفی در تمام موارد مذکور ارائه می‌دهند.
در حال حاضر پلتفرم های تحلیلی و معاملاتی مختلفی توسط فعالان بازار جهانی ارز مورد استفاده قرار می گیرد که معروف ترین آن ها ساخته یک شرکت روسی به نام Meta Quotes می باشد. این نرم افزار با نام تجاری Meta trader در نسخه های ۴ و ۵ برای انواع سیستم عامل ها از جمله ویندوز، مک، اندروید و IOS بصورت رایگان در دسترس است. معاملات فارکس بر اساس نمادهایی به صورت جفت ارز صورت می گیرد.

مفهوم اسپرد (spread) در بازار فارکس چیست؟

اسپرد چیست؟
در بازارهای مالی جهانی مفهومی وجود دارد به اسم اسپرد که تاثیر مهمی در معاملات و موفقیت معامله گران در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی دارد جهان دارد.

اما اسپرد واقعاً چیست؟!
فرض کنید شما وارد صرافی میشوید و میخواهید ارز خود را مبادله کنید. بر فرض مثال یورو خود را به دلار تبدیل کنید. در روی تابلو صرافی دو عدد میبینید که برایتان عجیب است.
قیمت خرید   ۱٫۱۳۲۰
قیمت فروش ۱٫۱۳۵۰
این دو عدد با هم اختلافی دارند که به اختلاف این دو عدد اسپرد میگویند.

قیمت خرید و قیمت فروش

 هنگامی که شما میخواهید در بازار فارکس جفت ارزی را معامله کنید، یا در بازار CFD بیت کوین یا هر سهام دیگری را خرید و فروش کنید. هنگام معامله یک عدد مشخص نمیبینید.

مثلا هنگامی که میخواهیم ماشین بخریم یک قیمت ثابت دارد، ولی در بازارهای مالی دو قیمت وجود دارد که یکی قیمت خرید و یکی دیگر قیمت فروش هست.

برای مثال:
EUR /USD         
  BID  ۱٫۱۳۲۰       
         ASK 1.1350

BID یا بید به معنی قیمت فروش هست.
ASK یا اسک که قیمت خرید هست.
اسپرد:  اختلاف بید و اسک میشود اسپرد.

برای مثال هنگامی که شما میخواهید در بازار فارکس EUR /USD  خریداری کنید.
قیمت خرید ۱٫۱۳۵۰ هست و شما باید این قیمت را پرداخت کنید.
اما وقتی که میخواهید معامله خود را ببندید باید قیمت فروش را از بازار بگیرید.
که ۱٫۱۳۲۰ هست.
اختلاف بین این دو عدد یعنی ۳۰ نیز  اسپرد هست.

مفهوم پیپ (pip) در بازار فارکس چیست؟

پیپ چیست؟

پیپ به  عدد ۰٫۰۰۰۱  یک قیمت میگویند.در حقیقت به ۰٫۰۱ یک درصد پیپ میگویند.

برای مثال:

قیمت جفت ارز یورو دلار ۱٫۱۳۱۷ هست.

عدد ۰٫۰۰۰۱ میشود عدد ۷٫

و یا در طلا هنگامی که قیمت ۱۲۸۰٫۲۵ دلار هست. عدد ۰٫۱ عدد پیپ هست.

و یادر داوجونز هنگامی که ۲۶۵۲۱ هست. عدد اخر یعنی ۱ پیپ هست.

استفاده پیپ در چیست؟

 در بازارهای مالی میزان حرکت قیمت به دلار، یورو و یا… نیست. چون دارایی های زیاد با ارزهای پایه زیادی وجود دارند، از پیپ استفاده میشود.

مثلا هنگامی که طلا ۱۰ دلار جا به جا میشود میگویند ۱۰۰ پیپ جا به جا شده.

و یا هنگامی نفت یک دلار جا به جا میشود ۱۰۰ پیپ جا به جا شده.

پیپ در بازارهای مالی نقش مهم و حیاتی ای دارند و مبدا تمامی معاملات هستند، ما با مفهوم پیپ میتوانیم متوجه شویم که چه مقدار از بازار نوسان گرفته ایم و چند پیپ سود کردیم.

مفهوم اهرم لوریج (Leverage) در بازار فارکس چیست؟

یکی از جذاب ترین ویژگی‌های بازار فارکس برای معامله گران، ضریب اهرمی است. زمانی که شما برای انجام یک معامله پول کافی در اختیار نداشته باشید، اقدام به استفاده از ضریب اهرمی می‌نمایید.
به بیان ساده تر این اهرم به شما کمک می‌کند تا بدون هیچ بهره و ضمانت بانکی، بتوانید با مبلغی چند برابر موجودی حساب خود، تجارت کنید. مقدار ضریب اهرمی، تابع قوانین کارگزاری و درخواست معامله گر می‌باشد. بطور مثال با سرمایه ۱۰۰۰ دلاری (وجه تضمین) و ضریب اهرمی ۱:۱۰۰ توانایی معامله یک موقعیت ۱۰۰,۰۰۰ دلاری را خواهید داشت. زمانی که میزان ضرر موقعیت معاملاتی شما، از مقدار وجه تضمین اولیه بیشتر شود، معامله بطور خودکار بسته خواهد شد.

به عنوان مثال اهرم جفت ارزهای بازار فارکس ۱:۱۰۰ هست.

یعنی چه؟

۱:۱۰۰ به این معناست که در ازای هر ۱ دلاری که شما سرمایه گذاری میکنید، کارگزار ۱۰۰ برابر آن یعنی ۱۰۰ دلار به شما اعتبار معاملاتی میدهد و شما میتوانید با حجم بیشتری معامله کنید و سود بیشتری کسب کنید.

یک مثال معاملاتی برایتان بزنم

شما در حساب معاملاتی خود ۱۰۰۰ دلار دارید و تصمیم گرفته اید که با پول خود طلا بخرید.

اگر شما بدون اهرم  معامله کنید، میتوانید تقریبا یک اونس طلا بخرید.

یک اونس طلا در قیمت ۱۳۰۰ میخرید و در حالتی سود خوبی میکنید که کلا اقتصاد دنیا متحول شود و طلا از ۱۳۰۰ با ۲۳۰۰ برسد که در این حالت شما تقریبا ۱۰۰۰ دلار سود میکنید.

اما حالتی را در نظر بگیرید که از اهرم استفاده کنیم.

ما ۱۰۰۰ دلار در حساب معاملاتی فارکس خود پول داریم و کارگزار به ما اعتبار ۱۰۰ برابر داده است. یعنی میشود ۱۰۰۰۰۰ دلار!!!!

۱۰۰۰۰۰ دلار طلا در قیمت ۱۳۰۰ میخریم که تقریبا برابر است با ۱۰۰ اونس طلا و منتظر نوسانات قیمت خواهیم ماند.

اگر طلا از ۱۳۰۰ به ۱۳۱۰ برسد ما ۱۰۰۰ دلار سود میکنیم.

در حالتی که اگر از اهرم استفاده نمیکردیم تقریبا باید طلا ۱۰۰۰ دلار افزایش پیدا میکرد و به ۲۳۰۰ میرسید. در این حالت فقط با ۱۰ دلار حرکت سود آن ۱۰۰۰ دلار را دریافت کردیم.

برای همین است که بازارهای مالی مانند فارکس و یا فیوچر و سی اف دی امروزه بسیار جذاب هستند. زیرا افراد میتوانند با پول کم مبلغ های درشت معامله کنند و میلیونر شوند.

 

مفهوم حجم معاملات (Volume) در بازار فارکس چیست؟

حجم چیست؟

وقتی که میخواهیم هرچیزی را بخریم، باید حجم آن را مشخص کنیم.

مثلا برای خرید ماشین میگوییم یک ماشین میخواهیم بخریم.

برای طلا میگوییم ۱۰۰ اونس طلا میخواهیم.

برای نفت میگوییم ۱۰ بشکه نفت میخواهیم.

برای گندم میگوییم ۵۰ گونی گندم.

برای یورو ۱۰۰۰۰۰ یورو میخواهیم.

برای سهام اپل صد عدد سهام اپل میخواهیم.

برای هرچیزی معیاری وجود دارد، ما باید مشخص کنیم چه مقدار از چیزی را میخواهیم.

به عنوان مثال:

ما وارد بازار میشویم و تصمیم میگیریم در قیمت ۱۹۰ سهام اپل را بخریم.

این قیمت یک سهام هست. ما باید حجم را مشخص کنیم.

یا در بازار طلا ما میخواهیم در قیمت ۱۳۰۰ طلا بخریم. این قیمت اونس طلا به دلار هست.

یعنی هر انس ۱۳۰۰ دلار.

باید مشخص کنیم که چند اونس طلا میخواهیم معامله کنیم.

شاخص حجم معاملات یکی از اصلی ترین شاخص های معاملات بازار است. مشارکت فعال فعالان بازار، شدت و قدرت شاخص از مشخصه های شاخص حجم معاملات به اتمام رسیده هستند. اگر یک روند صعودی پایدار وجود داشته باشد، وقتی قیمت ها افزایش پیدا کنند، حجم افزایش پیدا می کند و وقتی قیمت ها ریزش پیدا می کنند، حجم کاهش میابد. اگر یک روند نزولی وجود داشته باشد، زمانی که قیمت ها ریزش پیدا کنند حجم افزایش میابد و زمانی که قیمت ها صعود کنند حجم کاهش پیدا می کند. یکی از اصلی ترین ویژگی های شاخص حجم این است که همیشه نسبت به قیمت فاصله کمی دارد.
قانونی که در بازار فارکس وجود دارد این است که به هیج عنوان نمی توان حجم مستقیم معاملات را نشان داد به همین دلیل است که یک شاخص را به عنوان “حجم” می نامند که بازتاب دهندۀ تعداد تغییرات قیمتی در خلال یک میله است. این شاخص فعالیت تغییرات قیمتی را نشان می دهد که اعتقاد بر این است که این فعالیت به خوبی با حجم واقعی معاملات ارتباط دارد.

مفهوم لات (LOT) در بازار فارکس چیست؟

لات چیست؟ 

در بازار فارکس و یا دیگر بازارهای مالی افراد نمیگویند که من یک اونس طلا خریدم، یا ۱۰ بشکه نفت فروختم.

چه میگویند؟

در بازارهای جهانی معیاری وجود دارد به اسم لات
لات قراردادهای استاندارد شده ای هستند که تعداد و مقدار یک کالا را مشخص میکنند.

لات نشان دهنده ی مقدار معامله ی شما است. مقدار لات مستقیماً بر روی ریسک ِ معامله ی شما تأثیر می گذارد.

کوچکترین مقدار موجود در یک معامله میکرو لات (Micro Lot) است که در یک معامله برابر با ۱۰۰۰ واحد است؛ میکرو لات در اکثر جفت ارز ها معادل ۰.۱۰ دلار در هر پیپ است. این برای معامله گرانی که سرمایه اندکی دارند مقدار بسیار زیادی محسوب میشود.

مینی لات (Mini Lot) در یک معامله برابر با ۱۰۰۰۰ واحد است که در اکثر جفت ارز های اصلی معادل ۱ دلار در هر پیپ است.

لات استاندارد در یک معامله برابر با ۱۰۰۰۰۰ واحد است که در اکثر جفت ارز ها معادل ۱۰ دلار در هر پیپ است.

انواع لات فارکس

در حال حاضر، ۴ نوع اندازه لات در بازار فارکس وجود دارد:

۱. لات استاندارد

یک لات استاندارد متشکل از ۱۰۰۰۰۰ واحد یک ارز است. اگر به دلار آمریکا معامله می کنید در این صورت یک لات استاندارد برابر با ۱۰۰۰۰۰$ دلار است. علاوه بر این، اندازه متوسط ۱ پیپ در یک لات استاندارد ۱۰$ است؛ بنابراین، اگر ۱۰ پیپ ضرر کنید یعنی ۱۰۰$ ضرر کرده اید.

از این اندازه لات معمولاً در حساب های تجاری مؤسسات استفاده می شود که برای شروع تجارت در آن باید حداقل ۲۵۰۰۰$ در کیف خود پول خود داشته باشید.

۲. مینی لات

یک مینی لات متشکل از ۱۰۰۰۰ واحد یک ارز است. در یک حساب تجاری مبتنی بر دلار آمریکا ۱ پیپ در یک معامله برابر با ۱ دلار است.

معمولاً معامله گران تازه کار از این اندازه لات برای شروع و یادگیری تجارت در بازار فارکس استفاده می کنند. معامله گران مجبور نیستند مبالغ بزرگی در حساب خود سپرده گذاری کنند و همچنین در پوزیشن های باز با نوسان کمتری روبرو خواهند شد.

از اندازه مینی لات در حساب های تجاری مینی استفاده می شود که در معامله گران می توانند با حداقل ۱۰۰$ شروع به تجارت کنند.

۱۰ مینی لات برابر با یک لات استاندارد است.

۳. میکرو لات

یک میکرولات کوچکترین لات تجاری ارائه شده توسط اکثر بروکرهای فارکس است. یک میکرولات متشکل از ۱۰۰۰ واحد یک ارز است، یعنی یک میکرولات در یک حساب تجاری مبتنی بر دلار برابر با ۱۰۰۰$ و ۱۰ سنت ۱ پیپ است. این اندازه لات بسیار مناسب معامله گران تازه کاری است که می خواهند برای اولین بار و با حداقل ریسک با آسودگی بیشتر به انجام معاملات بپردازند.

اکثر بروکرهای جزئی به معامله گران خود حساب میکرو ارائه می دهند تا آنها بتوانند با سپرده های کمتر از میکرولات استفاده کنند. درمحاسبات، ۱۰۰ میکرولات برابر با ۱ لات استاندارد است.

۴. نانولات

همانطور که از نام آن مشخص است، یک نانولات حتی از یک میکرولات هم کوچکتر است. یک نانولات متشکل از ۱۰۰ واحد یک ارز است، یعنی یک نانو لات در یک حساب تجاری مبتنی بر دلار برابر با ۱۰۰$ و به ارزش ۱ سنت هر پیپ است. این نوع لات وجود دارد اما به ندرت از آن در فعالیت های تجاری فارکس استفاده می شود.

اهمیت لات فارکس

بسیار اهمیت دارد که با اندازه لات مناسب معامله کنید زیرا این اندازه لات است که تعیین می کند نوسانات بازار فارکس چه تأثیری بر معاملات شما خواهد داشت.

به عنوان مثال:

EUR/USD 1.3500

ارزش یک پیپ = ۰.۰۰۰۱ تقسیم بر ۱.۳۵۰۰ = ۰.۰۰۰۰۷۴۰۷۴۰۷ یورو

این ارزش یک پیپ در هر لات است:

 • اندازه لات استاندارد = ۰.۰۰۰۰۷۴۰۷۴۰۷ ضرب در ۱۰۰۰۰۰ = ۷.۴۰۷۴۰۷ ≈ ۷.۴۰۷ یورو
 • اندازه مینی لات = ۰.۰۰۰۰۷۴۰۷۴۰۷ ضرب در ۱۰۰۰۰ = ۰.۷۴۰۷۴۰۷≈ ۰.۷۴۰ یورو
 • اندازه میکرولات = ۰.۰۰۰۰۷۴۰۷۴۰۷ ضرب در ۱۰۰ = ۰.۰۷۴۰۷۴۰۷≈ ۰.۰۷۴ یورو

و این ارزش یک پیپ در دلار آمریکا است:

 • لات استاندارد (دلار آمریکا) = ۷.۴۰۷ یورو ضرب در ۱.۳۵۰۰ = ۹.۹۹۹۴۵$
 • مینی لات (دلار آمریکا) = ۰.۷۴۰ یورو ضرب در ۱.۳۵۰۰ = ۰.۹۹۹$
 • میکرولات (دلار آمریکا) = ۰.۰۷۴ یورو ضرب در ۱.۳۵۰۰ = ۰.۰۹۹۹$

بنابراین، هرچه اندازه لات بزرگتر باشد ارزش پیپ بیشتر خواهد بود. وقتی معامله شما موفق باشد با لات بزرگتر سود بیشتری به دست می آورید اما در صورت متضرر شدن پول بیشتری از دست خواهید داد.

اکثر معامله گران فارکس جزئی با لات های مینی و میکرو معامله می کنند. ممکن است مثل لات استاندارد جذاب و مناسب نباشد اما تجارت با اندازه کوچکتر به شما اجازه می دهد که مدت بیشتری در تجارت دوام بیاورید. لات های میکرو و مینی از لحاظ نیاز به سرمایه و ریسک پذیری تعادل بسیار خوبی دارند؛ بنابراین، این ۲ اندازه لات برای شروع تجارت شما در بازار فارکس بسیار مناسب هستند.

برای مثال:

هنگامی که شما میخواهید طلا بخرید نباید بنویسید ۱۰۰ اونس، باید بنویسید چند لات.

هر ۱۰۰ اونس طلا برابر است با یک لات. لات مرجع عددی تمامی معاملات است.

در نفت هر ۱۰۰۰ بشکه میشود یک لات.

مفهوم نرخ بهره در بازار فارکس چیست؟

نرخ بهره را میتوان به روش های گوناگونی تعریف کرد.مبلغی که در هنگام بهره برداری از سرمایه پرداخت میشود به بهره معروف است.چنانچه اندازه مبلغ بهره پرداختی به سرمایه به درصد حساب شود با آن اندازه یا نرخ بهره گفته میشود.
به صورت دیگر نرخ بهره قیمتی است که برای دریافت اعتبار پرداخت میشود و یا برخی در اصطلاح آن را هزینه اجاره پول عنوان میکنند.
از یک سو میتوان گفت نرخ بهره،جایزه به تعویق انداختن مصرف است.در این حالت نرخ بهره بیانگر نرخی است که یک فرد میتواند قدرت خرید امروز را با قدرت خرید آینده مبادله کند.از این رو هر فردی با توجه به نرخ بهره جاری می سنجد که آیا باید اکنون مصرف کند یا مصرف کنونی خود را به تعویق بیندازد.پس نرخ بهره نقش متفاوت بین مصرف کنونی و پس انداز بازی میکند.
از سوی دیگر نرخ بهره در حقیقت برای اقتصاد سازوکاری را ایجاد میکند که مردم را در تصمیم به چگونگی تخصیص درآمد به کالاها و خدمات در طی زمان راهنمایی میکند.
کینز به عنوان یک اقتصاد دان برجسته به بهره به صورت ویژه ای مینگرد.از نظر وی بهره نرخی است که میزان تمایل مردم به نگهداری ثروت به صورت پول نقد را تعیین میکند و به عبارت دیگر نرخ بهره تعادل بین صورتهای مختلف دارایی و میزان پول نقد را موجب میشود.همچنین او معتقد بود که نرخ بهره مبلغی است که بابت استفاده از وام یا اعتبار پرداخت میشود.از این دیدگاه نظری نرخ بهره جبران هزینه تورم است.همچنین نرخ بهره نشان میدهد که آیا بازدهی و سرمایه گذاری در یک طرح خاص مناسب است؟
اگر بخواهیم نرخ بهره را از دیدگاه های مختلفی درجه بندی کنیم داریم:

از دیدگاه خانوار و مصرف کننده:
زمانی که شخصی برای به دست آوردن مصرف بیشتر در آینده مصرف کنونی را به تعویق بیندازد نرخی را در نظر میگیرد.این نرخ نمایانگر پولی است که شخص حاضر شده که با قدرت خرید آینده معاوضه کند و به نرخ بهره مشهور است.
از دیدگاه سرمایه پذیر:
نرخی را که یک شخص در هنگام بهره برداری از سرمایه میپردازد به نرخ بهره مشهور است.
از دیدگاه یک بنگاه اقتصادی:
از دیدگاه یک تولید کننده نرخ بهره به معنی آن است که آیا باید تولید کند و اگر تولید کند به چه میزانی استفاده از اعتبارات برای وی هزینه دارد و چگونه باید سرمایه ها را به این امر اختصاص دهد.

اساسا در اقتصاد هر چیزی قیمتی دارد. مسایلی همچون میزان عرضه و تقاضا و عوامل اثر گذار بر روی عرضه و تقاضا نقشی اساسی در تعیین قیمتها دارند.
قیمت ، میزان ارزشی است که ما برای آن کالا در نظر میگیریم و قیمت به ما پیام میدهد که چگونه منابع پولی خود را صرف آن کنیم.براین اساس پول نیز ارزش دارد.ارزش پول همان نرخ بهره است.

نرخ بهره مهمترین و برترین عامل اثر گذار بر روی نرخ های مبادلات ارزمی باشد بنابراین برای معامله گران در بازار فارکس بخصوص تحلیلگران فاندامنتال (بنیادی) بسیار قابل توجه می باشد.معمولا نخستین پند و اندرزی که در تحلیل بنیادی به معامله گران تازه کار داده میشود آن است که مراقب نرخ های بهره باشید.البته گفتن این موضوع بسیار ساده تر از انجام دادن آن است.
به طور کلی نرخ بهره بالاتر سبب تقویت ارز یک کشور میشود.همچنین با ثابت نگاه داشتن سایر عوامل کاهش نرخ بهره موجب تضعیف نرخ ارز در یک کشور میشود.با این وجود سرمایه گذاران باید به نرخ بهره واقعی نسبت به نرخ بهره اسمی توجه کنند.نرخ بهره اسمی بر عکس نرخ بهره واقعی،تورم را به حساب می آورد.نرخ بهره بانک های مرکزی و تجاری از دیدگاه اقتصادی به مفهوم نرخ بهره اسمی است و میزان توان و قدرت خرید به عنوان بهره واقعی در نظر گرفته میشود.
در واقع داریم:
نرخ بهره اسمی=نرخ بهره واقعی+نرخ تورم انتظاری.

چگونه بانک های مرکزی با تغییر نرخ بهره اقتصاد را کنترل میکنند؟
بنگاه های اقتصادی به نرخ اعتباراتی که از بازارهای مالی میگیرند واکنش نشان میدهند.اگر سطح نرخ بهره با توجه به شرایط و تعادل های اقتصادی کاهش پیدا کند میتواند منجر به افزایش سرمایه گذاری شود.به طور طبیعی چیزی که ارزان باشد بیشتر از آن استفاده میشود.
در واقع اقتصاد امریکا هم به دلیل آنکه بنگاه های اقتصادی نمیتوانند بیشتر سرمایه گذاری کنند با مشکل مواجه شدند چرا که نرخ های بهره آنقدر بالا بود که برای آنها صرف نداشت که از بانک ها و موسسات مالی وام دریافت کنند.در نتیجه فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش داد تا باعث افزایش سرمایه گذاری شود و اقتصاد را از رکود بیرون بیاورد.
اگر به درون بنگاه های اقتصادی آمریکا نگاهی بیندازیم و نماگرهای آن را بررسی کنیم متوجه میشویم که مثلا وضعیت خانه سازی در امریکا خوب نیست.بنگاه ها نمیتوانند خوب تولید کنند و سطح انتظارات آنها نسبت به آینده پایین آمده است.بانک مرکزی با این آمار متوجه میشود که در حال حاضر وضعیت مناسبی از سطح بهره نیست و در نتیجه با اتخاذ سیاست های پولی در جهت افزایش رشد و کنترل چرخه اقتصاد قدم بر میدارد.اتخاذ این سیاست ها بر خانوارها هم اثر میگذارد چرا که هر چه نرخ بهره بالاتر باشد مردم نیز کمتر مصرف میکنند.
در نتیجه با افزایش مصرف،بنگاه ها نیز بیشتر تولید میکنند و این مسئله باعث خارج شدن اقتصاد از شرایط بحرانی میشود.پس تغییرات نرخ بهره بر روی هر دو کارگزار بزرگ اقتصاد یعنی خانوارها در مصرف و بنگاه ها در تولید اثر میگذارد.
از طرف دیگر زمانی که اقتصاد از رکود فاصله میگیرد و اقتصاد با رونق مواجه میشود نرخ بهره باید افزایش پیدا کند.به دلیل آنکه ارزش پول حفظ شود و بیش از حد سرمایه گذاری و تولید انجام نشود.چرا که در این صورت هم مصرف افزایش می یابد و تورم ایجاد میشود و هم تولید به جایی خواهد رسید که بیش از مصرف در اقتصاد باشد.
بنابراین زمانی که تورم ایجاد میشود بانک مرکزی نرخ بهره را بالا میبرد.در واقع بنگاه های اقتصادی سرمایه گذاری میکنند که این مسئله باعث تورم میشود که به آن میگوییم تورم عمومی ناشی از افزایش سطح عمومی قیمتها ناشی از بنگاه های اقتصادی.اگر بهره افزایش نیابد آنقدر تقاضا افزایش می یابد و آنقدر بنگاه ها تولید میکنند که همانطور که گفتیم به جایی میرسد که دیگر کسی از آنها نمی خرد و در نتیجه بنگاه ها ورشکست میشوند.یعنی رشد اقتصادی بی رویه ایجاد میشود.بانک مرکزی موظف است که سطح تولید را با سطح قیمت و در نتیجه مصرف هماهنگ کند.میزان درآمد خانوارها را با میزان تولیدات هماهنگ میکند.در واقع با افزایش بهره موجب میشود که هزینه گرفتن پول افزایش یابد تا بدانند پول ارزشمند است و بیش از حد تولید نکنند و نتوانند آن را بفروشند.
بنابراین با افزایش رشد اقتصادی شاهد تورم ناشی از کارکرد اقتصاد خواهیم بود که بانک مرکزی نیز برای کنترل آن و تنظیم اقتصاد بهره را بالا میبرد.
هدف بانک مرکزی تثبیت قیمت ها و ثبات در بازارهای مالی است.ثبات در بازارهای مالی با رشد اقتصادی میسر میشود.

نتیجه:
زمانی که شاخص های اقتصادی هر بخش از اقتصاد(خانوارها،بنگاه ها و….)با کاهش مواجه میشوند ما از این مسایل نتیجه میگیریم که احتمالا بانک مرکزی برای کنترل این شرایط نرخ بهره را کاهش خواهد داد.کاهش بهره نیز همانطور که گفتیم موجب فروش آن ارز در بازارها در نتیجه شاهد کاهش ارزش آن ارز در بازار فارکس خواهیم بود.
نرخ بهره بسیار با اهمیت است.ما به عنوان یک معامله گربنیادی (FUNDAMENTAL) باید ارزهایی که انتظارات افزایش بهره در آنها وجود دارد را خرید کنیم و ارزهایی را که با انتظارات کاهش بهره مواجه اند را به فروش برسانیم.

به عنوان مثال من الان به شما ۱۰۰۰ دلار قرض میدهم. و شما تعهد میدهید که سال دیگر این موقع پول من به علاوه بهره آن را پرداخت کنید.

مثلا اگر بهره ۰٫۲۵% باشد، شما سال دیگر ۱۰۰۰ دلار به علاوه ۲٫۵ دلار برای بهره پرداخت میکنید.

اما چرا اینقدر نرخ بهره مهم هست؟

اگر نرخ بهره کم باشد، مردم تمایل دارند که از بانک وام بگیرند، و آن را در کسب و کارها سرمایه گذاری کنند.

اینکه مردم بتوانند با نرخ کم از بانک مرکزی وام بگیرند، کسب و کار راه بیندازند و رشد کنند اتفاق خوبی است.

اما اگر نرخ بهره بالا باشد چه  میشود؟

کسانی که نیاز به پول و سرمایه دارند برای شروع کارشان، نمیتوانند از بانک وام بگیرند. زیرا باید بیشتر از نرخ بهره سود کنند.

به عنوان مثال ما ۱ میلیون دلار با نرخ بهره ۲۰% سالیانه وام میگیریم.

سر سال اگر ۲۰۰ هزار دلار درآمد داشته باشیم فقط بهره قرض خود را دادیم و هیچ سودی نکردیم. و کسب و کار ما باید بین ۳۰ تا ۴۰% به ما سود بدهد تا بتوانیم ادامه بدهیم.

و پیدا کردن همچین کسب و کاری کار آسانی نیست.

پس مردم وام نمیگیرند و کسب و کارها رشد نمیکنند.

نرخ بهره یکی از مهمترین بخش های اقتصاد هر کشوری هست که کنترل و تنظیم آن بسیار مهم است و بر نرخ ارز کشور تاثیر مستقیم میگذارد.

مفهوم نرخ تورم در بازار فارکس چیست؟

نرخ تورم

نرخ تورم از شاخصی به اسم شاخص قیمت مصرف کننده به دست می آید.

نرخ تبدیل ارز در فارکس توسط سیاست های پولی بانک های مرکزی تعیین می شود. اگر سرمایه گذاران انتظار داشته باشند که سیاست پولی انقباضی شود (سیاست محدودیت زا) اقدام به خرید ارزی مشخص می کنند و این در حالی است که سیاست پولی انبساطی (سیاست پولی باز) باعث می شود که اقدام به فروش آن ارز کنند. تصمیم بانک های مرکزی می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد، از جمله ریسک های بین المللی، آمار مربوط به وضعیت اقتصاد کلان در داخل کشور، وضعیت سیاسی، و یا آشفتگی بازارهای مالی. همچنین، لازم به ذکر است که اقدامات آینده ی یک بانک مرکزی در نرخ تورم تاثیر گذار است. 

در علم اقتصاد، تورم عبارت است از افزایش قیمت کالاها و خدمات به طور عمومی در بازه ی زمانی طولانی و یا افزایش بیش از حد حجم نقدینگی به شکلی که منجر به کاهش ارزش آن پول شود. این منطقی است که فرض کنیم رشد تورم منجر به کاهش قدرت خرید آن ارز می شود و شاخص آن را پایین تر می آورد. در هر حال، باید توجه داشت که در عمل همه چیز متفاوت است. به عنوان قاعده، افزایش شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا منجر به خرید گسترده ی دلار آمریکا می شود (و باالعکس). چرا اینگونه است؟ زیرا سرمایه گذاران انتظار دارند که بانک مرکزی آمریکا سیاست پولی خود را با هدف معلق کردن رشد نرخ تورم انقباضی کند. لازم به ذکر است که کار اصلی همه ی بانک های مرکزی کنترل نرخ تورم است که اصطلاحا ”هدف گیری” (Targeting) نام دارد. اینگونه گفته می شود که نرخ ۲ درصد مساعدترین سطحی است که نرخ تورم می تواند به آن دست یابد. اگر دلیلی وجود داشته باشد که توجیه کند نرخ تورم از سطح نامبرده باید فراتر رود، بانک مرکزی این کار را انجام خواهد داد. از سویی دیگر، اگر شاخص نامبرده نتواند به هدف ۲ درصدی برسد، می توان انتظار اتخاذ سیاست پولی انبساطی را داشت.

گاهی اوقات بانک های مرکزی خیلی بیش از اندازه عمل می کنند. ایجاد محدودیت های پولی بیش از اندازه نه تنها باعث معکوس شدن جهت حرکتی نرخ تورم می شود، بلکه باعث می گردد که ریسک وقوع رکود اقتصادی افزایش یابد: در واقع، منابع مالی گران می شوند و این موجب می شود که حجم سرمایه گذاری کاهش پیدا کند. در حال حاضر وقایع مشابهی در آمریکا و کانادا در حال اتفاق افتادن است. بانک های مرکزی آمریکا و کانادا تصمیم گرفته اند که عادی سازی سیاست پولی (Normalization) خود را متوقف کنند، زیرا سرعت رشد تورم شروع به کاهش کرده است. شاید بتوان گفت که در سالیان گذشته اقداماتی که این دو بانک انجام داده اند بیش از حد فعالانه بوده است. 

مفهوم شاخص قیمت مصرف کننده در بازار فارکس چیست؟

شاخص چیست؟

 کلمه شاخص (Index) در کل، به معنای نمودار یا نشان دهنده، یا نماینده می باشد. شاخص، کمیتی است که نماینده چند متغیر همگن است و وسیله ای برای اندازه گیری و مقایسه پدیده هایی است که دارای ماهیت و خاصیت مشخصی هستند، که بر مبنای آن میتوان، تغییرات ایجاد شده در متغیرهای معینی را در طول یک دوره، بررسی نمود. محاسبه شاخص برای هر شرکت، صنعت یا گروه یا دسته، امکان پذیر است و میتوان آن را محاسبه نمود.
برای محاسبه شاخص، یک سال را به عنوان سال مبنا یا پایه فرض کرده و پس از تقسیم ارزش جاری، بر ارزش مبنا (ارزش سال پایه) آن را در عدد ۱۰۰ ضرب می کنیم. عدد بدست آمده، شاخص آن گروه یا دسته مورد نظر را به ما نشان می دهد. در هر بازار بورس اوراق بهاداری، می توان بنا بر احتیاج و کارایی شاخص های زیادی را تعریف و محاسبه نمود.
در تمام بورسهای دنیا نیز شاخصی های زیادی برای گروه های و شرکت های مختلف محاسبه می شود. بعنوان مثال در بازار سهام آمریکا شاخص داو جونز (DOW & JONES) تغییرات ۳۰ شرکت صنعتی ۲۰ شرکت حمل و نقل و ۱۵ شرکت خدماتی را نشان میدهد و یا شاخص نزدیک (NASDAQ) تغییرات سهام خارج از بورس را نشان می دهد. دیگر شاخص های معروف برخی از بورسهای دنیا عبارتند از: بورس نیویورک S&P250 که برای ۲۵۰ شرکت محاسبه می شود و S&P500 که برای ۵۰۰ شرکت محاسبه می شود. بورس لندن (FTSE) توکیو (NIKIIE) و (TOPIX) آمستردام (AEX) فرانسه (CAC) و آلمان (DAX) میباشد. که شاخص های TOPIX و NASDAQ و S&P موزون می باشند.

منظور از شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس، عددی است که وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت این بازار را نشان می‌دهد. ما در بورس فقط یک شاخص نداریم بلکه چند شاخص مختلف داریم که هر کدام از آنها وضعیت بورس را از جنبه خاصی به ما نشان می‌دهند. محاسبه هر کدام از این شاخص‌ها از طریق فرمول متفاوتی صورت می‌گیرد. پس برای تحلیل آن باید بدانید کارکرد آن شاخص چیست؟ شاخص‌ها معیارهای مهمی هستند که با تحلیل و بررسی‌شان می‌توان از جنبه‌های مختلف، وضعیت گذشته و حال بورس را دریافت.

شاخص قیمت مصرف کننده چیست؟

به طور مثال ما در زندگی روزمره مان کالاهایی مانند گوشت، مرغ، میوه ،همچنین انرژی مانند برق و گاز و بنزین، خوراک، پوشاک، مسکن و…مصرف میکنیم و برای زندگی مان ضروری هست.

اگر تمامی این نیازها را در یک سبد جمع کنیم و سبدی درست کنیم که نشان دهنده تمامی این قیمت هاست، ما شاخص قیمت مصرف کننده درست کردیم.

این شاخص به ما نشان میدهد که سال گذشته این عدد ۱۲۰ بوده و امسال به ۱۳۰ افزایش پیدا کرده.

افزایش این شاخص به معنی تورم هست، یعنی امسال افراد باید پول بیشتری برای نیازهای روزمره شان بپردازند.

مطالب مرتبط دیگر:
-) بررسی وضعیت کارگزاران یا بروکرهای بازار فارکس در ایران
-) بررسی نحوه ثبت نام در فارکس، واریز و برداشت ارزی و ریالی
-) بررسی و آموزش درآمد ارزی از طریق باینری آپشن
-) بررسی و آموزش کسب درآمد دلاری از طریق سایت های کلیکی